باکس گل زیبا بسازید
20
آوریل

باکس گل زیبا بسازید

پیش گفتار

روش ساخت باکس گل بسیار ساده و دوست داشتنی است فقط کافی است طبق مراحل زیر پیش بروید تا یک باکس گل فوق اعاده زیبا برای تزیین لبه پنجره و بالکن بسازید.

باکس گل

این باکس گل جذاب دکور مناسبی برای لبه پنجره، سر میز و یا هر جای دیگری است.کافی است چند گیاه با رنگ های متضاد هم در میان چمن ها بکارید، تا مانند منظره ای رویایی شود و دیگر نشود چشم از آن برداشت!

باکس گل زیبا بسازید

 

 

 

روش ساخت باکس گل

چون باکسی که می سازیم کوچک و کم عمق است، از گیاهانی که سیستم ریشه ای کوچکی دارند در آن استفاده کنید.برای کاشت گیاه، می توانید بذر آن را بکارید و یا گیاهانی کوچک تهیه کنید و در جعبه قرار دهید.البته می توانید جعبه تان را عمیق تر درست کنید و حق انتخاب بیشتری در مورد گیاهان تان داشته باشید، اما جعبه کوچک ساخت، حمل و رسیدگی آسان تری دارد و بانمک تر هم خواهد شد! ما در اینجا از ترکیب چمن و چند گل استفاده کرده ایم.هر گیاهی که می خواهید انتخاب کنید، اما توصیه می کنم چمن را هم جز گزینه هاتان قرار دهید چرا که منظره ای لطیف به وجود می آورد.

باکس گل زیبا بسازید

 

 

 

چه چیزهایی نیاز داریم؟

 – چند تکه چوب (چهار عدد تخته برای دیواره ها و یکی هم برای کف) یا یک گلدان آماده
– میخ
– کیسه پلاستیکی
– سنگریزه یا شن
– خزه اسفاگنوم (به دلخواه)
– خاک
– بذر چمن (یا بذر هر گیاه دیگری) و تعدادی گیاه کوچک
– اسپری آب پاش
– بیلچه کوچک یا قاشق
– قیچی
– وسایل دکوری مانند چند مجسمه کوچک، صدف، سنگ، تخم پرنده و …

باکس گل زیبا بسازید

 

 

 

شروع کنیم!

مرحله اول

اول از همه اینکه می توانید به جای درست کردن این باکس از گلدان های آماده و کم عمقی که در مغازه ها به فروش می رسند استفاده کنید.اگر هم می خواهید گلدان خودتان را درست کنید، دست به کار شوید!
چهار تخته و کف گلدان را به کمک میخ و چکش به هم متصل کنید.خب باکس تان آماده شد! اگر باکس چوبی خود را ساخته اید و از گلدان های آماده استفاده نکرده اید، باید کف باکس را با کیسه ای پلاستیکی بپوشانید تا در هنگام آبیاری، آب از زیر آن جاری نشود و جایی را کثیف نکند.

مرحله دوم

چون گلدان تان هیچ سوراخ زهکشی ندارد، در کف آن مقداری سنگریزه بریزید تا مانند زهکش عمل کند و آب اضافی را از خاک بگیرد.

مرحله سوم

برای کنترل میزان رطوبت خاک، مقداری خزه اسفاگنوم بر روی لایه سنگی قرار دهید.
نکته: در صورتی که گلدان تان سوراخ های زهکش مناسبی دارد، مرحله 2 و 3 را انجام ندهید.

مرحله چهارم

بر روی لایه خزه اسفاگنوم، تا لبه گلدان، خاک بریزید.

مرحله پنجم

بذر چمن را روی سطح خاک بریزید.چون می خواهیم چمن ها متراکم باشند، تمام سطح خاک را به خوبی با بذر چمن بپوشانید اما توجه داشته باشید که بذرها نباید روی هم قرار بگیرند.حالا بذرها را با لایه بسیار نازکی خاک بپوشانید و با اسپری، مقداری آب به آنها بدهید.

مرحله ششم

باکس را در نزدیکی پنجره ای آفتابگیر قرار دهید و هر روز به کمک اسپری، خاک را مرطوب کنید.بسته به نوع چمنی که خریده اید، بعد از چند روز دانه ها جوانه می زنند و در حدود 10 روز بعد چمن ها باید رشد خوبی کرده باشند.بعد از این زمان با استفاده از قیچی باغبانی چمن ها را هرس کنید تا یک دست شوند و به ارتفاع دلخواه تان در بیایند.

مرحله هفتم

با استفاده از یک بیلچه کوچک باغبانی یا یک قاشق چند حفره درون خاک حفر کنید تا جایی برای کاشت گیاهان تان باز شود.

مرحله هشتم

گیاهان کوچکی که تهیه کرده اید را از گلدان شان خارج کنید و خاک اطراف ریشه شان را به کمک انگشتان، تا جایی که می توانید، جدا کنید.مواظب باشید که به ریشه هاشان آسیب نزنید.من در اینجا از گل های پیاز دار استفاده کردم اما شما می توانید از هر نوع گیاه دیگری که می خواهید، چه گل دار و چه برگی، استفاده کنید.

مرحله نهم

یکی از گیاهان را بردارید و به آرامی درون خاک قرارش دهید و اطرافش را با خاک پر کنید.

مرحله دهم

حالا تمام گیاهانی که تهیه کرده اید را درون حفره های خاک بکارید و جوری که دوست دارید دیزاین شان کنید.گیاهانی را در کنار هم بکارید که ترکیب زیبایی با هم ایجاد کنند.
یک نکته: گیاهانی با نیازهای آبی، نوری و … یکسان تهیه کنید.

مرحله یازدهم

می توانید چند گل شاخه بریده تهیه کنید و آنها را هم در نقاط مختلف باکس تان قرار دهید.این گل ها خیلی دوام نمی آورند اما برای چند روز حال و هوای خوبی به باکس تان می دهند.همچنین می توانید از قرار دادن شاخسار سبز و بریده شده گیاهان هم، به مدت چند روز، در باکس تان لذت ببرید.این مرحله اختیاری است.

حالا باکس تان را با وسایل زینتی که تهیه کرده بودید بیشتر تزئین کنید.
خب! باکس چمنی تان حاضر است.فراموش نکنید که آن را به مقدار نیاز آبیاری و کود دهی کنید!