چیدمان اتاق خواب یک نفره
21
دسامبر

هر آنچه که باید در رابطه با چیدمان اتاق خواب یک نفره بدانید

پیش گفتار

اینکه به دکوراسیون اتاق خواب خود امتیاز 9 از 10 بدهیم، یعنی دیزاینی ساده و در عین حال کاربردی دارد که به خوبی پاسخگوی نیازهای ما است.البته طراحی چیدمان یک اتاق خواب این چنینی آنقدرها هم راحت نخواهد بود، اما قطعا با مد نظر قرار دادن یک سری نکات کلی و اضافه کردن عنصری به نام شخصی سازی غیرممکن نیست.

ما در این مقاله قصد داریم به بررسی هرآنچه که باید در رابطه با چیدمان اتاق خواب یک نفره بدانید، بپردازیم.اگر شما هم به دنبال آشنایی با رمز و راز داشتن یک دکوراسیون منسجم و متعادل برای اتاق خواب تان هستید، در ادامه با ما همراه باشید.

 

 

عناصر اصلی دکوراسیون را در یک سمت اتاق خواب قرار دهید

اگر به دیزاین اتاق های هتل ها دقت کنید، 90 درصد آنها تخت خواب، پاتختی و صندلی را در یک طرف اتاق قرار داده اند و طرف دیگر را تا حد زیادی خالی گذاشته اند.یک تکنیک ساده که می تواند تفاوت زیادی در جریان انرژی و فنگ شویی اتاق خواب تان ایجاد کند.شما هم برای جلوگیری از ایجاد فضایی شلوغ و آشفته این اصل را مدنظر قرار دهید تا فضای اتاق خوابتان بزرگ تر و حرکت در آن راحت تر شود.

 

 

 

تخت خواب، مرکز دیزاین اتاق خواب است؛ به آن توجه کنید

این حقیقت را نمی توان انکار کرد که تخت خواب مرکزی ترین عنصر در دکوراسیون اتاق خواب است که بیشترین توجه را به خود جلب می کند.اولین نکته ای که در خرید سرویس خواب نیاز است مدنظر قرار دهید، متناسب بودن ابعاد آن با اندازه فضا است.

چیدمان اتاق خواب یک نفره

قدم بعدی برای انتخاب مدل سرویس خواب مناسب برای اتاق خواب این است که نباید با سبکی که برای دیزاین اتاق خواب خود انتخاب کرده اید، در تضاد باشد.البته برخی از انواع آن همچون سرویس خواب مدرن و اسپرت با اکثر سبک های دکوراسیون سازگار اند و دیگر نیاز نیست نگران حفظ انسجام آن باشید.

و اما نکته بعدی در مورد مکان قرارگیری تخت خواب است.بطور کلی تخت را جلوی دیوار روبه روی در اتاق قرار می دهند، هرچند این یک قانون نیست و اینکه بهتر است تنها یک طرف تخت خواب را به دیوار بچسبانید.فراموش نکنید که بین تخت خواب و دیوار حداقل 60 سانتی متر فاصله باشد تا در صورت نیاز بتوانید در را باز کنید.

 

 

چگونگی انتخاب پالت رنگی برای دکوراسیون اتاق خواب 

برای این کار می توانید ابتدا به سراغ طرحی که در یکی از عناصر بزرگ دکوراسیون(مثلا در قالی یا تابلوی نقاشی بزرگی) تکرار شده بروید و از بین رنگ های به کار رفته در آن، چند رنگ را بر اساس قانون 10-30-60 برای پالت رنگ فضا انتخاب کنید.

چیدمان اتاق خواب یک نفره

برای داشتن پس زمینه ای خنثی به دنبال طرح هایی که در آنها از رنگ سفید یا بژ استفاده شده، باشید.نکته مهم بعدی این است که هرچه از کف اتاق به سقف نزدیک می شویم باید شاهد رنگ های روشن تری باشیم بنابراین تیره ترین رنگ را برای کف اتاق(قالی) و روشن ترین را برای سقف کنار بگذارید.این ایده جالب برگرفته از طبیعت پیرامون ما است.اما لازم است بدانید که قوانین انتخاب رنگ برای اتاق خواب یک نفره، به همین چند نکته خلاصه نمی شود.

 

 

استفاده از تکنیک هایی برای بزرگ تر نشان دادن فضای اتاق خواب یکنفره

چیدمان و نوع عناصر مختلف دکوراسیون اتاق خواب تا حد زیادی می تواند بر ابعاد ظاهری آن تاثیر بگذارد.استفاده از رنگ های روشن و به طور ویژه سفید در پالت رنگ آن، آینه قدی، استفاده از طرح راه راه افقی و عمودی روی دیوارها و نصب پرده ها در فاصله نزدیک به سقف از جمله مواردی هستند که باعث می شوند اتاق خواب شما بزرگ تر و یا دیوارهای آنها بلندتر و کشیده تر به نظر برسند.

 

 

بهینه ترین استفاده را از فضای اتاق خواب تان داشته باشید

فرقی نمی کند که فضای چیدمان اتاق خواب کوچک یا بزرگی در اختیار دارید.در هر صورت با انتخاب وسایل کاربردی که بیشترین استفاده ممکن را از فضایی که به خود اختصاص می دهند دارند، دیزاینی شلوغ و آشفته در اتاق خود نخواهید داشت.از جمله موارد تعیین کننده در این راستا می توان به کمد لباس درب ریلی، پاف صندوق دار، تخت خواب تاشو، سرویس کشودار و میزکنار تختی جادار و کاربردی اشاره کرد؛ که در عین زیبا بودن، سهم زیادی در استفاده ی بهینه از فضای اتاق نیز دارند.

چیدمان اتاق خواب یک نفره

 

 

در چیدمان اتاق خواب یکنفره از شلف و باکس دیواری غافل نشوید

شلف های دیواری از مدرن ترین و جذاب ترین ایده ها برای دیزاین اتاق خواب اند که می توانند کاربردهای زیادی نیز داشته باشند.محلی برای نگه داری کتاب ها، آثار تزیینی همچون تابلوهای نقاشی در ابعاد مختلف، گل ها و گیاهان و گالری دیواری بخشی از کاربردهای این عنصر جذاب از دکوراسیون اتاق خواب است.

چیدمان اتاق خواب یک نفره

 

 

به روشنایی و نورپردازی اتاق خواب توجه زیادی داشته باشید 

برای داشتن اتاق خوابی راحت، متعادل و جذاب نیاز است به هر سه لایه ی روشنایی یعنی محیطی، کاری و تاکیدی توجه کنید.اما اغلب این نور محیطی است که توجه افراد را در طراحی داخلی اتاق خواب به خود جلب می کند؛ نوری ملایم که برای روشنایی و دید عمومی مورد استفاده قرار می گیرد.

این در صورتی است که نیاز ما به روشنایی در اتاق خواب تنها به این لایه از روشنایی محدود نمی شود.اینجاست که نور تاکیدی و کاری وارد میدان می شوند.نور کاری متمرکز تر از نورپردازی محیطی آن بوده و برای مطالعه و … استفاده می شود.نور کاری با چراغ های رومیزی، چراغ های زمینی و … تامین می شود.

چیدمان اتاق خواب یک نفره

و اما نور تاکیدی که برای برجسته کردن عنصر خاصی از دکوراسیون مورد استفاده قرار می گیرد از طریق چراغ های ریلی، نورهای نقطه ای و … فراهم می شود.اگر به دنبال اتاق خوابی با طراحی داخلی ای کاربردی، رمانتیک و آرامش بخش هستید باید هر سه لایه روشنایی را به آن هدیه دهید.

در این مقاله در کنار شما به بررسی نکاتی اساسی در رابطه با چیدمان اتاق خواب یک نفره پرداختیم که در صورت رعایت شدن، می توانند دیزاینی چشم نواز و آرامش بخش برای شما به ارمغان آورند.البته قطعا بایدها و نبایدهای مربوط به طراحی داخلی اتاق خواب به این موارد محدود نمی شود، چرا که دنیای دکوراسیون وسیع تر از این حرف ها بوده و همچنین هر روزه در حال تغییر و به روز رسانی است.