04
اکتبر

میز جزیره آشپزخانه؛ همه‌ی ظرف‌ها را زیر آن جا کنید

پیش گفتار

بخشی از کار یک طراح داخلی یا دکوراتور این است که همیشه به دنبال ایده های جدید و نو باشد.این اتفاق با تجربه های زیاد و دیدن نمونه های اجرا شده با کیفیت بالا و همچنین دیدن نمایشگاه های مختلف به وقوع می پیوندد.یکی از ایده هایی که از همین روش به دست آمده، ترفندهای متنوع و هوشمندانه استفاده از فضای زیر کابینت جزیره در آشپزخانه هاست.ترفندهایی که به راحتی فضای ذخیره سازی را به آشپزخانه شما هدیه می دهند و استفاده بهینه از این فضاهای خالی می کنند.۷ ایده جالب و کاربردی را در ادامه برای شما بررسی می کنیم.

 

روش اول: قرار گیری کابینت های استاندارد

قرار گرفتن کابینت در زیر جزیره در مرحله اول به نوع طراحی خود جزیره و در مرحله دوم به عمق آن بستگی دارد.اگر می خواهید در زیر جزیره آشپزخانه تان کابینت داشته باشید باید عمق حداکثر ۶۰ سانتی متر را برای آن در نظر بگیرید، زیرا با عمق بیش تر قرار دادن و برداشتن ظروف و وسایل بسیار سخت می شود و منطقی نیست.

میز جزیره آشپزخانه

 

روش دوم: ترکیب کابینت با صندلی اپن

یکی دیگر از گزینه های هوشمندانه برای بهینه کردن فضای زیر جزیره این است که علاوه بر نصب کابینت مانند روش اول، فضایی را برای قرار گرفتن صندلی اپن در نظر بگیرید.این مورد به خصوص برای زمان هایی که عمق کابینت شما زیاد است ایده آل خواهد بود.به طور مثال اگر عمق جزیره ۴۲ سانتی متر باشد به راحتی می توانید ۳۰ سانتی متر را به کابینت اختصاص داده و ۱۲ سانتی متر را برای قرار گیری صندلی ها در نظر بگیرید.

میز جزیره آشپزخانه

نکته دیگری که میخواهم در مورد ترکیب کابینت و صندلی به شما متذکر بشوم این است که فقط صندلی ها در مقابل درب های کابینت قرار نمی گیرند، بلکه افرادی که روی آن ها می نشینند نیز با کابینت ها برخورد خواهند کرد! بنابراین می توانید مانند نمونه بالا، دسته های درب کابینت را بالا تر از زانوی افراد قرار داده تا از برخورد و آسیب رسیدن جلوگیری نمایید.

میز جزیره آشپزخانه

 

روش سوم: نصف کابینت نصف صندلی

برخی از جزایر به اندازه کافی عمق ندارند که شامل کابینت های دو طرفه با صندلی در جلویشان، همانند چند نمونه قبلی باشند.همچنین در بسیاری از آشپزخانه ها، مانند نمونه بالا، با وجود میز ناهارخوری واقعا لازم نیست تعداد زیادی صندلی در کنار جزیره قرار بگیرد.بنابراین طول جزیره به دو قسمت مساوی تقسیم شده و کابینت ها در کنار صندلی ها قرار می گیرند.

در این حالت شما می توانید همزمان از هر دو استفاده نمایید.یعنی هم فضای ذخیره سازی در آشپزخانه را افزایش داده اید و هم به راحتی روی صندلی ها نشسته و از جزیره به عنوان میز استفاده نمایید.

میز جزیره آشپزخانه

مثال بالا قرار گرفتن صندلی ها بین دو ردیف کابینت را نشان می دهد.این نیز یکی از روش های ترکیب کابینت با صندلی اپن است و باید با بررسی اندازه جزیره، فضای آشپزخانه و نیاز خودتان یکی از این روش ها را انتخاب نمایید.این حالت آخر باعث می شود که صندلی ها به شکلی زیبا پوشیده شده و از دید کامل دور باشند در عین حال نیز که فضای ذخیره سازی کافی نیز در اختیارمان است.

میز جزیره آشپزخانه

 

روش چهارم: تبدیل جزیره به ویترین شیشه ای

یکی از ویژگی های برجسته ای که در یک نمایشگاه های جدید دکوراسیون و طراحی داخلی دیده می شود، تنوع بسیاری از درب های شیشه ای و شفاف بود که در زیر جزیره قرار می گیرند.طول زیاد جزیره باعث می شود که این قسمت مانند یک ویترین زیبا عمل کرده و با قرار دادن ظروف کریستال و حتی عتیقه زیبایی اش دو چندان شود.

همانند نمونه های قبلی، این ویترین ها را نیز می توانید با صندلی ها کنار یکدیگر قرار دهید.این کار احساس باز بودن و سبکی را در فضا به ارمغان می آورد.انتخاب رنگ های جسورانه مانند این بنفش روشن نیز تعادل لازم را برقرار خواهد کرد.

میز جزیره آشپزخانه

 

روش پنجم: معجزه کشوها

گاهی اوقات وقتی مردم آشپزخانه را طراحی می کنند، اهمیت و مفید بودن کشوها را نادیده می گیرند.در اکثر آشپزخانه تعداد کشوها به یک ردیف سه تایی برای قاشق و چنگال و وسایل این چنینی خلاصه می شود.اما طرفداران نظم دهی می دانند که کشوها یک ابزار مهم برای اکسسوری ها و لوازم دم دستی هستند.پس چرا از آن ها در زیر جزیره استفاده نکنیم؟ این نکته را به شما بگویم که حتی در یک جزیره کوچک، کشوهای کم عمق و باریک بسیار مفید خواهند بود، هم برای ابزارهای کوچک و هم برای مواد پخت و پز مانند ادویه جات، ترشی جات و … .

میز جزیره آشپزخانه

 

روش ششم: زیبایی جزیره با شلف باز

ما هیچ گاه نمی توانیم از ساده ترین شکل ذخیره سازی وسایل دست بکشیم: شلف باز.این روش به خصوص برای فضای کوچک همیشه جواب داده و برای فضای زیر جزیره هم ایده آل خواهد بود.البته برای کسانی که با هر نوع درهم و برهمی مخالف هستند، این گزینه ممکن است خیلی شلوغ و با ظاهر زشت به نظر بیاید، اما برای دیگران، این یک راه عالی برای شخصیت دادن به جزیره آشپزخانه است.

میز جزیره آشپزخانه

قفسه های باز به شما این امکان را می دهند که اقلام مورد نیازتان را به راحتی و بدون هیچ گونه درب و کشویی پیدا کرده و استفاده کنید.البته این را به شما یادآوری کنم که این مورد ممکن است برای آشپزخانه های کوچک و خیلی شلوغ مناسب نباشد زیرا هرج و مرج را افزایش می دهد.

 

 

روش آخر: توجه به اطراف جزیره

به اطراف جزیره خود در آشپزخانه دوباره نگاهی بیندازید.ببینید کدام وسایل در نزدیکی ان قرار دارند و شما دقیقا چه کاربری را از آن انتظار دارید.در بعضی از آشپزخانه ها تنها یک منطقه کاری وجود ندارد، به این معنا که دو سینک ظرفشویی، دو گاز و … در آن ها وجود داشته که جزیره مکان خوبی برای قرارگیری یکی از آن دو خواهد بود.پس گاهی اوقات با قرار دادن وسایلی مانند ماکروفر و … می توانید استفاده دیگری غیر از ذخیره سازی از فضای زیر جزیره داشته باشید.

تصویر بالا به خوبی موضوع گفته را به شما نشان می دهد.این موضوع را حتما در نظر بگیرید که چند نفر به طور همزمان از آشپزخانه استفاده می کنند و هر کدام به چه فضاهایی نیاز دارند.

میز جزیره آشپزخانه

به عنوان مثال، در این آشپزخانه، یک نفر می تواند یک میان وعده برای بعد از ظهر خود را آماده کند، در حالی که شخص دیگری درحال پختن غذا برای شام است.همه این اتفاقات با حضور جزیره امکان پذیر خواهد بود و افراد کارهای خود را به راحتی انجام خواهند داد.