راهنمای انتخاب و خرید کفپوش موزاییک
21
آگوست

راهنمای انتخاب و خرید کفپوش موزاییک

پیش گفتار

موزاییک به عنوان کفپوش در مکان‌های مختلف استفاده می شود.موزاییک در حقیقت کفپوشی متراکم از بتن می باشد که تراکم خود را از لرزش و پرس به دست آورده است.کفپوش های موزاییکی از سیمان، پودر سنگ، آب و ماسه در ابعاد و طرح های مختلف تشکیل شده است.در ادامه نکاتی را در مورد انتخاب مناسب کفپوش های موزاییکی برای شما بیان خواهیم کرد، با ما همراه باشید.

 

همه چیز درمورد کفپوش موزاییک

موزاییک به طور کلی از آب، ماسه، سیمان، پودر سنگ و رنگ های افزودنی تشکیل شده است.مراحل تولید کفپوش های موزاییکی به شرح زیر است:

برای تولید موزاییک ابتدا مصالح مورد نظر مهیا شده و بعد از انبار کردن و شستشوی مصالح، مواد را باهم مخلوط می کنند.پس از مخلوط کردن مواد برای قالب گیری و برش مواد به محل دیگری فرستاده می شود.بعد از قالب گیری و خشک شدن مواد برای ساییدن و از بین بردن ضایعات به گرم خانه فرستاده شده و با بتونه کاری و دپو کردن مراحل تولید کفپوش موزاییک به اتمام می رسد.

کفپوش های موزاییکی دارای دو سطح بوده که لایه رویی ظاهر و نقش موزاییک را تشکیل می دهد که اغلب به دلیل افزودن رنگ های مجاز رنگی بوده و لایه زیرین که مقاوم تر از لایه رویی بوده و قابلیت تحمل فشار بیش تری را نسبت به لایه رویی دارد.

همانطور که قبلا گفتیم کفپوش های موزاییکی به دو روش ویبره ای و پرسی تولید می شوند.در روش پرسی دستگاه پرس با ایجاد فشار موجب متراکم شدن موزاییک می شود.در روش ویبره ای فشاری وجود ندارد و تراکم مواد تنها با دستگاه لرزاننده ایجاد خواهد شد.

راهنمای انتخاب و خرید کفپوش موزاییک

کفپوش های موزاییکی معمولا برای ساختمان های مسکونی و اداری و تجاری استفاده می شود.

 

انواع موزاییک

کفپوش های موزاییک انواع مختلفی دارند که می توان به موزاییک معمولی، ویبره ای، سیمانی، سنگ دار، پلاکی و شیاردار و شسته و … اشاره کرد.

راهنمای انتخاب و خرید کفپوش موزاییک

در موزاییک های معمولی که از دو لایه تشکیل شده است در قالب های فولادی یا چدنی ریخته می شوند و با اضافه کردن آب به آن و پس از خشک شدن ساب می زنند تا موزاییک شکل بگیرد.در مورد کفپوش های موزاییکی شسته، به مدت 5 ساعت در گرم خانه نگهداری می شود تا آب فیزیکی خود را موزاییک از دست بدهد.

موزاییک های تک لایه دارای ضخامت 17 میلیمتری بوده و وزن آن سبک تر از کفپوش های موزاییک معمولی می باشد.از این نوع موزاییک ها برای سالن و پشت بام ها استفاده می کنند.بهترین و مناسب ترین گزینه کفپوش موزاییکی پشت بام ها که دارای استحکام بالا و نفوذپذیری پایین آب هستند، کفپوش های موزاییکی تک لایه می باشند.

موزاییک های شیار دار در سطح رویی خود دارای برجستگی و فرورفتگی هایی خواهند بود.کفپوش های سیمانی نیز سنگ دانه تزیینی نداشته و تنها طرح و شیار ساده خواهند داشت.برای کسب اطلاعات بیشتر درمورد خرید و انتخاب مناسب کفپوش های موزاییکی می توانید با کارشناسان و مشاورین متخصص در این زمینه مشورت های لازم را داشته باشید.

نکاتی که قبل از خرید موزاییک باید در نظر بگیریم این است که برای پوشاندن کف پشت بام، پیلوت، پارکینگ، محوطه های داخلی ساختمان های مسکونی و تجاری و اداری، سالن های مسقف و … از انواع کفپوش های موزاییکی با سطح صاف بدون برجستگی و طرح استفاده می شوند.این نوع از کفپوش های موزاییکی علاوه بر شستشوی راحت از لحاظ کاربری و زیبایی انتخاب مناسبی برای موارد بالا محسوب می شوند.برای محیط های بدون سقف و روباز از محصولات موزاییکی که دارای استحکام و دوام و زیبایی هستند استفاده می شود.

انتخاب کفپوش مناسب برای محل کار یا منازل نیازمند کسب آگاهی از مشخصات و مزایا و معایب آن می باشد.در این میان همیشه بودجه حرف اول را در انتخاب مناسب کفپوش می زند.چنان چه قصد خرید انواع کفپوش را دارید، توصیه ما این است که با مطالعه و تحقیق و استفاده از راهنمای کاربردی خرید کفپوش های موزاییکی، صحبتی با مشاورین و کارشناسان این زمینه داشته باشید.