روف گاردن
14
آگوست

کاربرد روف گاردن و چوب پلاست در ساختمان

پیش گفتار

می‌توان با خریدن چند گلدان کوچک گل‌های شب بو کنار پنجره رو به حیاط آپارتمان این نیاز را تا حدی برطرف کرد، اما با آلودگی هوای شهری خیلی زود ممکن است گل‌های رنگارنگ شما پژمرده و خشک شوند.

شاید به فکر خریدن چند کاکتوس برای فضای داخلی باشید، اما باز هم کاکتوس نمی‌تواند حس خوب آن رایحه خوش و سبزی چشم نواز را برایتان مهیا کند.

روف گاردن
کاربرد روف گاردن

بارها پیش آمده که دلتان خواسته به جای زندگی در آپارتمان‌های کوچک و کم نور امروزی در یک خانه ویلایی با حیاطی پر گل زندگی می‌کردید، چرا که روح زیبایی‌شناس انسان همواره به دنبال درک هرچه بیشتر زیبایی است و برای لحظاتی خستگی‌های روزمره‌تان را در میان رایحه دلنشین گل‌ها و سرسبزی باغچه کوچکی در کنار اعضای خانواده فراموش کنید.

اما اینها تنها راه‌حل‌ها نیستند، شما می‌توانید در همین آپارتمان کوچک در نزدیکی خودتان یک باغچه بزرگ یا یک گلخانه پر گل داشته باشید، اگر تا به حال در آلودگی هوای تهران نتوانسته‌اید سقف سبزی ببینید، حتما تا به حال شنیده‌اید که می‌توان بر روی پشت بام خانه‌ها باغچه‌های زیبایی دایر کرد.

اصطلاح روف گاردن دقیقا معادل کلمه فارسی بام باغ است، اما هنگام خرید روف گاردن را بیشتر از بام باغ می‌شنوید.تراس گاردن، روف گاردن یا بام باغ تکنولوژی مدرن سقف سبز است، که در واقع بر روی پشت بام‌ها و تراس‌ها بستری مناسب جهت رشد پوشش گیاهی ایجاد می‌کند.

مزایای اقتصادی بام باغ

  • کاهش هزینه های مربوط به نوسازی و تعمیرات اساسی مدت زمان مورد انتظار عمر و دوام لایه ی ضد آب افزایش یافته است
  • کاهش هزینه های انرژی
  • کاهش هزینه های فاضلاب : یک بام سبز هدر رفتن و راه افتادن آب حاصل از بارندگی ها را ۱۰ تا ۵۰ درصد کاهش می دهد

مزایای اکولوژیکی تراس گاردن

  • کاهش اثر گرمایی در شهر ها
  • سطوح بام های سبز موجب تصفیه ی گرد و غبار میشوند.علاوه بر این پوشش گیاهی این بام ها به صورت محدود و در ابعاد کوچک با خنک سازی و ایجاد رطوبت هوای اطراف خویش را بهتر می نمایند
  • کاهش سر و صدا
  • به دلیل وجود سطح نرم گیاهی روی بام های سبز وجود دارد.علاوه بر این عایق صوتی یک ساختمان را می توان تا ۸ دسی بل کاهش داد

روف گاردن

مشکلات بام های سبز

برخی پیامدهای منفی استفاده از بام های سبز به شرح زیر است:

1. در برخی موارد، تطبیق طراحی این بام ها با شرایط اقلیمی منطقه کاری دشوار است.

2. بام های سبز همچنین نیازمند معیارهای سازه ای قابل قبولمی باشند.بسیاری از بام های موجود، بدلیل بار وزن ملزومات خاک و گیاهان برای دارابودن بام سبز مناسب نیستند.

3. معایبی که به مرور زمان ایجاد می شود:

• ته نشینی ذرات ریز دانه و خاک نرم
• ایجاد مشکل در زهکشی
• سخت شدن پوسته سطحی خاک
• ایجاد حوضچه
• آسیب دیدن لایه صافی
• رخنه و نفوذ ریشه

روف گاردن

چوب پلاست چیست؟

عمدتا از ترکیب چوب و پلاستیک ساخته شده است که از طریق فرآیندهای معینی که به اکستروژن تولید می شود.این محصول به دلیل خواص آن نیاز به نگهداری نداشته و در مقابل باران و برف هم مقاومت بیشتری نسبت به چوب طبیعی از خود بروز می دهد.

چوب پلاستیک محصولی است که برای موریانه ها اشتها آور نیست.در حالی که چوب طبیعی اشتهای موریانه را تحریک هم می کند!!!! چوب کامپوزیت پلاستیک می تواند به عنوان آن استفاده می شود و نیاز به هیچ نقاشی یا نقاشی بیشتر نیست.چوب طبیعی باید به اندازه مورد نیاز برداشته شود و سپس نقاشی یا پرداخت شود.

چوب پلاستیک یک ماده پایدار است که از پلاستیک بازیافت شده و زباله های چوب استفاده می کند و مانع از برداشت بیشتر درختان می شود.چوب طبیعی در نهایت منجر به جنگل زدایی خواهد شد.

تبلیغات آنلاین هم مانند این روش به محیط زیست کمک میکند و یکی دیگر از مزایای بام باغ و نمای چوبی میزان نور آفتابی است که دریافت می‌کنند، در شرایطی که ساختمان‌های بلند شهری مانع از آفتاب گرفتن باغچه‌های داخل حیاط می‌شوند، بام باغ‌ها در طول روز به میزان کافی آفتاب دریافت می‌کنند و این مساله در پرورش گیاهان و هرچه سرسبزتر شدن آنها تاثیر بسزایی دارد.

بد نیست بدانید که شهرهایی چون توکیو، تورنتو، برلین، لندن و سنگاپور از پیشگامان ساخت و گسترش بام باغ‌های هستند.

ساخت آلاچیق در روف گاردن

آلاچیق ها در تمام دنیا به عنوان یک سایه بان و سرپناه، مورد قبول قرار گرفته اند و اگر یک آلاچیق باکیفیت انتخاب کنید متوجه خواهید شد چه مزایای چشمگیری دارد.

استفاده ازآلاچیق های چوب پلاست می تولند بسیار به زیبایی ساختمان کمک می کند و برای انواع ساختمان های مدرن و سنتی متناسب است.

برای ساخت آلاچیق در روف گاردن و در روی زمین تفاوت هایی وجود دارد، یکی از این تفاوت ها مربوط به نیروی وارده بر آلاچیق می باشد که باید در آلاچیق های روف گاردن بیشتر در نظر گرفته شود، و پس از آن تفاوت دیگر در محدودیت هایی است که در اتصال استراکچ به آلاچیق وجود دارد.

روف گاردن