نکاتی برای ترمیم کف های چوبی
02
جولای

نکاتی برای ترمیم و مراقبت از کف های چوبی

پیش گفتار

پارکت از قطعات چوب تشکیل‌ شده است و قدمت آن به سال ۱۶۰۰ میلادی برمی‌گردد.پارکت ها از چوب درختانی مانند بلوط، گیلاس، گردو، کاج، صنوبر و افرا ساخته می شوند بنا براین گران قیمت تر هستند و انواع مختلفی از آنها در طرح‌ ها و رنگ های متنوع با توجه به نوع درخت مورد استفاده به بازار عرضه می شوند.اما پارکت لمینت نیز از لحاظ ظاهری شبیه پارکت هست با این تفاوت که ارزان قیمت تر هستند.
پارکت نقش بسزایی در طراحی داخلی هر فضا و تأثیر شگرفی بر افزایش ارزش ساختمان دارد و احساسی ارگانیک، زیبایی و شکوه درفضا به وجود می آورد.
پارکت ها می‌توانند کلاسیک، سنتی یا مدرن باشند که با داشتن اطلاعات کافی در مورد انواع پارکت ها و نحوه نگهداری از آن‌ها، می توان سال‌ها با ظاهری نو از آن ها استفاده کرد.
پارکت ها در صورت مراقبت دائم نیز، نیاز به تعمیر پیدا می‌کنند، اما لازم است که قبل از تعمیر قسمت آسیب ‌دیده، نوع آن و نحوه مرمت آن تشخیص داده شود.
مرمت و تعمیر پارکت ها با توجه به زمان و دقت پروسه، قدری دلهره‌ آور است.باید در انجام اندازه‌ گیری ‌ها دقت لازم را داشته باشید و بدانید چه وقت باید آن را برش دهید.اگر این کار را به درستی انجام دادید، تصور نکنید که کار تمام شده، تعمیر پارکت کمی بیشتر از مرمت ‌های دیگر زمان بر است.

 

 

آب زیاد

برای تمیز کردن کف خانه نیاز به آب دارید.مشکلی که در مورد کف‌های لمینت‌ شده وجود دارد این است که آب به شکاف بین لمینت‌ ها رسوخ می‌کند و منجر به متورم شدن لمینت و آسیب‌های جبران‌ناپذیر می‌شود.مقدار کمی آب اگر به درون شکاف لمینت‌ها نفوذ کند می‌تواند مسیر زیادی را طی می‌کند.بهترین روش برای تمیز کردن کف لمینت استفاده از جاروی گردگیری خشک است.قسمت‌های چسبناک یا آلوده را می‌توان به طور نقطه‌ای و موضعی با استفاده از یک تکه پارچه یا اسپری تمییز کرد بدون اینکه لازم باشد تمام سطح کف را با جاروی گردگیری یا تی تمیز کنیم.

نکاتی برای ترمیم کف های چوبی

 

 

پاک‌کننده‌های مناسب

انتخاب پاک کننده‌های مناسب برای داشتن خانه‌ای پاکیزه واقعا بسیار کمک کننده خواهد بود.جستجوی یک بطری شوینده تجملاتی که به شما اطمینان می‌دهد کف لمینتی خانه شما را به طرز اعجاب‌آوری تمیز می‌کند تا حدی فریبنده است.بسیاری از پاک‌کننده‌ها کف لمینتی را کدر می‌کنند.این حالت زمانی رخ می‌دهد که به کرات از پاک کننده استفاده کنید.اگر پاک‌کننده کف لمینتی دارید که دوستش دارید، اطمینان حاصل کنید که دستور مصرف آن را به درستی رعایت می‌کنید.این تصور که صابون بیشتر تمیزی بیشتری در پی خواهد داشت فریب است و همواره درست نیست.اغلب اوقات آنچه که برای تمییز کردن کف لمینت نیاز است یک گردگیری خوب یا تی‌کشی ملایم فقط با آب است.یکی از پاک‌کننده‌های مورد علاقه من برای افزودن به محلول تی‌کشی چند قاشق غذاخوری پاک کننده شیشه بدون آمونیاک است.تجربه دیگر نشان می‌دهد اضافه کردن چند قطره مایع ظرفشویی ملایم نیز مفید است.چنانچه تصمیم گرفتید موارد دیگری غیر از این دو مورد را امتحان کنید حتما در قسمتی دور از دید امتحان کنید تا مطمئن شوید فرمول جدید منجر به رنگ رفتگی و آسیب‌دیدن لمینت کف نمی‌شود.

نکاتی برای ترمیم کف های چوبی

 

 

جاروبرقی کشیدن و جارو زدن

کف های لمینت لازم است تا جارو یا جاروبرقی زده شوند تا تمیز باقی بمانند.آلودگی دشمن لمینت است چراکه سطح آن را خراش می‌دهد و جلای آن را از بین می‌برد.علیرغم این جارو زدن نادرست می‌تواند بیشتر از آلودگی به سطح لمینت شما آسیب وارد کند.اگر از جاروبرقی استفاده می‌کنید مطمئن شوید که برس آن را به داخل جمع کرده‌اید تا مانع از خراشیدگی سطح شوید.برای جارو زدن به صورت دستی، یک جاروی گردگیری میکروفایبر(الیافی از جنس پلی‌استر ظریف) از جاروهایی که الیاف زبر دارند مناسب‌تر است.

نکاتی برای ترمیم کف های چوبی

 

 

نوع جاروی گردگیری

علیرغم تلاش شما در گردگیری خشک و پاک کردن در نهایت لازم است که سطح را تمیز کنید.از آنجایی که آب دشمن لمینت است باید جارویی انتخاب کنید که آب اضافی روی سطح لمینت پخش نکند.جاروهای پارچه‌ای خیلی گزینه مناسبی نیستند مگر اینکه کاملا گرفته شوند.جاروهای اسفنجی تا زمانی‌ که پاکیزه هستند و چیزی که باعث خراشیدگی سطح لمینت می‌شود به آنها نچسبیده مناسب هستند.توجه داشته باشید که کافیست جارو کمی مرطوب باشد و نباید کاملا خیس باشد.

نکاتی برای ترمیم کف های چوبی

 

 

 آسیب مبلمان 

مبلمان زیبا می‌تواند زیبایی فضا را تکمیل کند.اما برای محافظت از سطح لمینت، مبلمان نیازمند چیزی اضافه است.پدهای مبلمان در زیر پایه مبلمان از سطح لمینت در مقابل خراشیدگی محافظت می‌کنند.اگر پدهای محافظتی پایه مبلمان‌ تان پاره شده‌اند یا از بین رفته‌اند می‌توانید از فروشگاه‌های لوازم خانگی مجددا پد تهیه کنید و آنها را تعویض کنید.

نکاتی برای ترمیم کف های چوبی

 

 

خط افتادن لمینت 

از عمده‌ترین نارضایتی‌‌ها در مورد لمینت خط افتادگی آنها پس از گردگیری و تمیز کردن است.چاره کار استفاده از یک پاک‌کننده دیگر یا استفاده کمتر از پاک‌کننده است.به خاطر داشته باشید که آب و مقدار کمی پاک‌کننده شیشه برای تمیز کردن کف لمینت واقعا کافیست.شما می‌توانید پس از جارو کشیدن با یک حوله جاذب سطح لمینت را جلا دهید.برخی سطوح نسبت به خط افتادگی مستعد‌تر هستند در هرحال این نکات می‌تواند کمک‌رسان باشند.

نکاتی برای ترمیم کف های چوبی

 

 

گیاهان آپارتمانی و گلدان‌ ها

اگر گلدان را روی سطح لمینت قرار داده‌اید مواظب باشید.آبیاری بیش از حد گلدان و پر شدن آب در گلدان یا سوراخ بودن گلدان می تواند موجب آسیب دیدن لمینت شود و این آسیب در زیر گلدان همیشه دور از دید باقی بماند.هنگام آبیاری گیاهان توجه کافی داشته باشید و در زیر گلدان‌ها پد قرار دهید تا از لمینت زیر گلدان‌ها محافظت کنید.برای دقت بیشتر می‌توانید گلدان را روی سطح بلندتری قرار دهید.

نکاتی برای ترمیم کف های چوبی

 

 

حیوانات خانگی

ظرف غذا و آب حیوانات نیز برای سطوح لمینت موضوع مطرحی است.در زیر ظرف حیوانات خانگی خود پد قرار دهید تا مانع از خراشیدگی و نم‌دار شدن سطح شوید.

نکاتی برای ترمیم کف های چوبی