دکوراسیون اتاق کودک
13
مه

طراحی اتاق کودک شما

پیش گفتار

تزئین دکوراسیون اتاق کودک برای والدین کودک بسیار اهمیت دارد.دکوراسیون داخلی و چگونگی تزئین دکوراسیون اتاق کودک روی روحیات هر کودکی اثر مستقیم دارد و از این رو باید به آن توجه نمود.استفاده از طرح های کارتونی و رنگارنگ، ایده ای است که در اغلب نمونه های تزئین دکوراسیون اتاق کودک دیده و به آن پرداخته می شود.

کودکان روح بسیار لطیف و حساسی دارند.بنابراین آرامش و امنیت آنها به‌ویژه هنگام خواب از اهمیت زیادی برخوردار است.دکوراسیون اتاق کودک بسیار مهم است زیرا کودکان دوست دارند در اتاقی بازی کنند که بر اساس موضوعات مورد علاقه‌ی آنها طراحی شده باشد.سعی کنید تا جایی که امکان دارد رؤیای کودکان دلبندتان را در اتاق‌شان منعکس کنید.از آنها بپرسید به چه چیزهایی علاقه دارند و بر اساس آن وسایل مورد نیاز را تهیه کنید.دکوراسیون اتاق‌ کودک بسته به نوع زمینه‌ی آن ممکن است مقرون‌به‌صرفه یا گران تمام شود.این به شما بستگی دارد که برای این کار چقدر هزینه کنید.البته اگر کمی خلاقیت به خرج دهید و نکات ذکرشده در این مطلب را رعایت کنید، می‌توانید با هزینه‌ی کم نیز اتاق زیبایی طراحی کنید.

دکوراسیون اتاق کودک یکی از متنوع ترین مکان ها در طراحی داخلی است زیرا هر روز شاهد سبک و شیوه ای جدید در نوع چیدمان و تزیین دکوراسیون این اتاق ها هستیم.
دکوراسیون اتاق کودک
از استیکرهای دیواری گوناگون گرفته تا تخت خواب های لوکس و شیک همگی در ایجاد این گستردگی نقش زیادی ایفا می کنند.اما مدل هایی که از همه لحاظ یگانه و تک باشند نیازمند دقت و نقشه ریزی درست هستند، مدل هایی که در ادامه مشاهده خواهید کرد از بین همین نمونه های یگانه و منحصر بفرد انتخاب شده که با طراحی ویژه خود هیچ وقت فراموش نمی شوند.
زمانی که به طراحی داخلی اتاق کودک می رسیم، استفاده از سبک مدرن و ساده همیشه جزء بهترین روش ها خواهد بود.مسلما وسایل اتاق کودک نقش مهمی در تعیین سبک مدرن اتاق دارند بنابراین باید در انتخاب لوازم اتاق، بخصوص مبلمان مانند تخت خواب و کمدها دقت زیادی بخرج دهید.
پس از تهیه وسایل اصلی، چیدمان آنها مهم ترین نکته در طراحی دکوراسیون اتاق است.بنابراین قفسه های نگهداری لوازم و اسباب بازی های کودک یک وسیله لازم و ضروری برای اتاق بحساب می آید.
دکوراسیون اتاق کودک

۱. از پرده‌های رنگ روشن استفاده کنید

رنگ ها می توانند حال و هوای ما را تغییر دهند.پرده‌های رنگارنگ به اتاق شادی و روشنایی می‌بخشند.رنگ پرده را طوری انتخاب کنید که با زمینه‌ی اتاق هماهنگ باشد.رنگ‌های روشن می‌توانند اتاق را روشن و تمیز جلوه دهند.برای کاهش نور شدید می‌توانید از والان و شید استفاده کنید.والان و شید را از رنگ‌های مکمل رنگ پرده، انتخاب کنید.

دکوراسیون اتاق کودک

۲. برای دکوراسیون اتاق کودک می‌توانید از اسباب‌بازی‌های خودش استفاده کنید

اسباب‌بازی‌های کودکان معمولا رنگارنگ هستند و شکل‌ها و اندازه‌های مختلفی دارند.با استفاده از اسباب‌بازی‌های کودک به‌عنوان تزئینات اتاق، هم در هزینه و هم در فضای اتاق صرفه‌جویی خواهید کرد.البته در نوع چیدن آنها باید کمی سلیقه به‌خرج دهید.اسباب‌بازی‌های بزرگ را با قلاب آویزان کنید و اسباب‌بازی‌های کوچک‌تر را در قفسه‌ها قرار دهید.

دکوراسیون اتاق کودک

۳. برای دیوار از ترکیب رنگ و کاغذدیواری استفاده کنید

از رنگ‌های روشن و شاد برای دیوار استفاده کنید.بخشی از دیوارها را با کاغذدیواری و پوستر تزئین کنید.می‌توانید از همان شیوه برای تزئین کمدها نیز استفاده کنید.به جای کاغذدیواری می‌توانید از نقاشی نیز استفاده کنید.موضوع نقاشی‌ها می‌تواند گل، اتومبیل مسابقه و هر چیزی باشد که کودک به آن علاقه دارد.

۴. از پارچه‌های مناسب در اتاق‌ کودک استفاده کنید

بهتر است پارچه‌های مورد استفاده در اتاق‌خواب کودک مانند روتختی، ملافه‌ها و بالش با زمینه‌ی اتاق هماهنگ باشد.روکش صندلی راحتی و پرده‌ها نیز بهتر است با زمینه‌ی اتاق مطابقت داشته باشند.

دکوراسیون اتاق کودک

۵. تزئین سقف را هم مدنظر قرار دهید

از وسایل تزئینی درخشان با زمینه‌ی تاریک در سقف استفاده کنید.می‌توانید از طرح ماه و ستاره استفاده کنید.به این ترتیب، کودک هنگام خواب از تماشای آنها لذت می‌برد و با آرامش می‌خوابد.

۶. استفاده از وسایل آموزشی در دکوراسیون اتاق کودک

آموزش کودک یکی از مهم‌ترین کارهایی است که همیشه باید در مرکز توجه‌تان قرار بگیرد.بنابراین در طراحی اتاق، سعی نکنید فقط به جنبه تفننی و زیبایی آن اهمیت دهید.در کنار وسایل تزئینی، کتاب‌ها و اسباب‌بازی‌های آموزشی‌اش را نیز قرار دهید.با این کار، کودک هم آموزش می‌بیند و هم تفریح و سرگرمی خواهد داشت.

دکوراسیون اتاق کودک

۷. در تزئین اتاق از عکس‌های کودک استفاده کنید

عکس‌های مورد علاقه‌ی کودکتان را روی دیوار یا هر جای مناسب دیگر نصب کنید.عکس‌هایی را که در تعطیلات، در مدرسه یا در روزهای خاصی از او گرفته‌اید به انتخاب خودش در اتاقش قرار دهید.

۸. فضاهای خلاقانه در اتاق ایجاد کنید

اتاق کودک باید فضاهایی داشته باشد که وسایلش را در آنها بگذارد.جاهای مختلفی از اتاق را در نظر بگیرید و هر بخش را به یکی از وسایلش(اسباب‌بازی، لباس، کتاب و نظایر آن) اختصاص دهید.این فضاها باید طوری انتخاب شوند که در دسترس کودک باشند.به او آموزش دهید پس از هر بار استفاده از وسایلش آنها را به جای خود برگرداند.نحوه‌ی سازمان‌دهی وسایلش را به او یاد بدهید.

دکوراسیون اتاق کودک

۹. پوشش کف اتاق باید مناسب باشد

کودکان دوست دارند هنگام بازی روی زمین بخزند.بهتر است کف اتاق را فرش کنید که از پا، زانو، دست و سایر قسمت‌های بدنش محافظت کند.حتی می‌توانید به جای فرش، از تشک‌های لاستیکی مخصوص استفاده کنید.

۱۰. از چراغ‌خواب‌های زیبا استفاده کنید

اتاق کودک در شب نباید بیش از حد تاریک باشد، بنابراین بهتر است از چراغ‌خواب استفاده کنید.چراغ‌خواب‌های متنوعی در طرح‌ها و رنگ‌های مختلف برای کودکان وجود دارد.حتی می‌توانید از نوع ساده‌ی آن استفاده کنید و خودتان آن را تزئین کنید.

دکوراسیون اتاق کودک

سخن آخر

درست است که دکوراسیون اتاق کودک از اهمیت زیادی برخوردار است و می‌تواند تا حدودی برای او آرامش و شادی به ارمغان بیاورد، اما آنچه از همه‌چیز برای یک کودک مهم‌تر است، عشق و محبت شماست.یادتان باشد برای موفقیت لازم نیست لذت زندگی کردن را فراموش کنید.حتی با وجود کار سخت و مشغله‌ی فراوان، باید بیشترین زمان ممکن را به کودکانتان اختصاص بدهید.آنها بیش از هر چیز به علاقه و توجه شما نیاز دارند.