دیزاین پیشخوان آشپزخانه
29
اکتبر

پیشخوان آشپزخانه

پیش گفتار

یکی از تاثیر گذار ترین روش های سازماندهی هر فضایی دانستن این موضوع است که چه چیزهایی را باید در آن‌جا نگهداری کنیم یا نکنیم.

این مسأله برای پیشخوان آشپزخانه ها که اغلب به جایی برای تلمبار شدن برخی وسایل تبدیل می‌شود، نیز صدق می کند.در زیر به فهرستی از لوازمی که معمولا در پیشخوان هر آشپزخانه‌ای نگهداری می‌شود، اشاره کرده‌ایم.

دیزاین پیشخوان آشپزخانه

وسایلی که باید روی پیشخوان گذاشته شوند

قوطی‌های چای یا تنقلات

با چیدن شیشه‌های چای‌(کوچک یا بزرگ) می‌توان تصویری زیبا روی پیشخوان ایجاد کرد.

همچنین شما می‌توانید از این قوطی‌ها یا شیشه‌ها برای نگهداری تنقلات یا انواع چیزهای کوچک استفاده‌ کنید و یک فضای منظم و بدون آشفتگی و بهم‌ریختگی روی پیشخوان ایجاد کنید.

قهوه‌ساز

اگر شما هرروز عادت به درست کردن و نوشیدن قهوه دارید، پس هیچ جایی مناسب‌تر از روی پیشخوان برای قراردادن قهوه‌ساز نیست.

درواقع روی پیشخوان و زیر آن بهترین مکان برای نگهداری تمام وسایل مربوط به تهیه قهوه ازجمله فنجان، قهوه، شکر و فیلتر قهوه است.

دیزاین پیشخوان آشپزخانه

 

قفسه ظروف(جا ظرفی)

جا ظرفی یک وسیله ضروری برای هر آشپزخانه‌ای است؛ چه شما ماشین ظرفشویی داشته باشید چه نداشته باشید.

ممکن است تنها چند روز در هفته از ماشین ظرفشویی استفاده کنید و بقیه روزها ظرف‌های آشپزخانه‌تان را با دست بشویید.اما به هرحال می‌توانید جاظرفی خود را روی پیشخوان قرار دهید.

مخلوط کن

در هر آشپزخانه‌ای کمد و کابینت برای نگهداری انواع ظروف وجود دارد و شما می‌توانید حجم زیادی از لوازم آشپزخانه خود را در آن‌جا نگهداری کنید، اما گاهی وزن و اندازه یک وسیله ممکن است باعث خراب شدن کابینت شما شود، پس قرار دادن مخلوط کن روی پیشخوان پیشنهاد ما به شماست.

دستمال کاغذی

دستمال کاغذی همیشه باید جلوی دست‌باشد، اما نه هرجایی.

بنابراین برای دسترسی راحت بهترین مکان برای قراردادن رول دستمال کاغذی کنار سینک ظرفشویی و روی پیشخوان است.

شیشه‌ها و جام‌ها(crock)

بهتر است شیشه‌ها و جاقاشقی(که لوازمی مانند کفگیر، قاشق، سطل، قندشکن(انبرک) در آن قرارداده می‌شود) را در کنار اجاق گاز قرار دهید، زیرا دسترسی شما به این لوازم هنگام تهیه و پختن غذا روی اجاق آسان‌تر است البته می‌توانید از شیشه، گلدان یا جامی توپی شکل که با دکور پیشخوان شما تناسب دارد استفاده کنید.

نمکدان(جانمکی و فلفل و …)

از آن‌جا که این مواد جزو لاینفک آشپزی هستند پس بهتر است آن را در دسترس و روی پیشخوان قرار دهید.

سبد میوه و سبزیجات

برخی از میوه‌ها و سبزیجات را نمی‌توان در یخچال گذاشت چون شاید دلتان بخواهد جلوی چشمتان بوده و هر وقت خواستید آن را برداشته و میل کنید، پس چاره‌ای ندارید جز آن‌که سبد میوه وسبزیجات مورد علاقه تان را روی پیشخوان قرار دهید.

 

وسایلی که می‌توانید روی پیشخوان بگذارید

کتاب آشپزی

در صورت امکان کتاب آشپزی خود را روی یک قفسه روی پیشخوان بگذارید.از این طریق دیگر شما مجبور نیستید برای پاک کردن پیشخوان، مدام آن را بردارید.

همچنین گذاشتن کتاب آشپزی روی قفسه باعث می‌شود که هنگام آشپزی کثیف نشود.

تخته گوشت(برش)

اگر شما زیاد از تخته گوشت برای خردکردن و قطعه قطعه کردن مواد غذایی استفاده می‌کنید، پس برای آن روی پیشخوان جای خوبی خواهد‌‌ بود.

دیزاین پیشخوان آشپزخانه

 

توستر

اگر شما هر روز از توستر برای تست کردن نان استفاده می‌کنید می‌توانید آن را روی پیشخوان و در دسترس قرار دهید.

 

وسایلی که نباید روی پیشخوان گذاشته شوند

لوازمی که به ندرت از آنها استفاده می‌کنید

ساندویچ ساز یکی از لوازمی است که زیاد در خانواده‌ها از آن استفاده نمی‌شود و بیشتر نوعروسان تنها برای تکمیل جهیزیه خود آن را خریداری می‌کنند.

پس توصیه می‌شود از گذاشتن آن روی پیشخوان آشپزخانه‌تان خودداری کنید، زیرا فقط دست و پاگیر خواهد‌بود.

انواع سرویس و مجسمه‌ها

سرویس‌های تزیینی فنجان، مجسمه‌ها و نصب تابلو اصلا با پیشخوان آشپزخانه تناسبی ندارند.

روزنامه

اگر به مطالعه روزنامه در بین فواصل کار عادت دارید می‌توانید آن را دسته‌بندی کرده و روی دیوار بالای پیشخوان قرار دهید.در غیراین صورت به هیچ وجه آن را روی پیشخوان قرار ندهید.

دیزاین پیشخوان آشپزخانه

 

انواع سرویس

سرویس‌های فنجان، لیوان، ظروف و دیس‌ها را تنها در صورتی که هرروز از آنها استفاده می‌کنید، روی پیشخوان قرار دهید در غیراین صورت هرگز برای دکور آشپزخانه از آنها استفاده نکنید.