پارکت یا کفپوش لمینت ؟

شاید این دو نام را بار ها و بار ها شنیده باشیم ، حتی ممکن است که کار ما با این دو نام بسیار بوده باشد . مهرچوب آویژه امروز هم در کنار شماست تا با بیانی گویا و مقاله ای دیگر همراه لحظاتتان باشد . این مقاله می تواند به شما که دنبال تغییر دکوراسیون محیط خود هستید و به دنبال کفپوشی مدرن می گردید نیز بسیار کمک کند .

پارکت

پارکت ها

پارکتها کفپوشهایی هستند که جنس آنها از چوب طبیعی درختان می باشد که اصولا به کف سطح یا محیط مورد نظر چسبانیده می شود . سپس و زمانی که چسب خشک شد، سطح روی آن را ساب و سپس لاک می زنند تا صاف و زیبا شود . پارکت نسبت به آب فوق العاده حساس بوده و در صورت تماس با آب ، سریعا دچار تورم می شود که این امر موجب باد کردن آن خواهد شد .

پارکت رفتار دیگری نیز دارد که مثلا در اثر برخورد اشیاء نوک تیز با آن آسیب دیده و خش می افتد و یا اینکه پس از گذشت چند سال لازم است تا سطح آن مجددا ساب خورده و لاک زده شود .

 

پارکت

 

فرآیند تولید پارکت

جنس چوب پارکت بسیار مهم است . در ادامه به مراحل ساخت این محصول می پردازیم !

 مرحله اول

فرآیند تولید پارکت چوبی طبیعی با بریدن چوب آغاز می شود. ارزیابی ها و دسته بندی های کیفی توسط کارکنان آموزش دیده انجام می شود.

مرحله دوم

چوب از قبل خشک می شود. سپس برش بخش فوقانی انجام می پذیرد تا به رطوبت داخلی مناسب ظرف ۲۱-۵ روز برسند. پس از این مرحله در فرآیند تولید چوب، کنترل کیفی صورت می پذیرد.

مرحله سوم

اتصال بخشها به تخته ها بعنوان ساختار سه لایه (پوشاندن سطح تا تقریبا ۴ میلی متر) انجام می شود. با استفاده از تخته چندلایه از بوجود آمدن احتمالی شیار جلوگیری می شود و پایداری و دوام ابعادی پارکت چوبی را تضمین می نماید.

 

 

لمینیت (laminate) که  آن را با نام های لمینت و یا پارکت لمینیت نیز شنیده ایم  ، از جنس HDF است .این سه حرف مخفف الیاف چوب فشرده (Hard Density Fiberboard) می باشند و هرگز مستقیما از خود چوب درختان ساخته نمی شود .

تفاوت های میان لمینت و پارکت :
۱ – پارکت لمینت ها به کف اتاق چسبانده نمی شوند ، بلکه توسط شیارهایی که به آنها کلیک گفته می شود و دور تا دور لمینت ها وجود دارد ، به صورت نر و ماده در یکدیگر قفل می شوند . افزایش سطح کار ، باعث بیشتر شدن وزن لمینت های در هم قفل شده می شود و همین وزن ، یکی از عوامل نگهدارنده لمینت ها بر روی کف بدون استفاده از چسب می باشد.

۲ – اگر کف اتاقی سنگفرش باشد و روی آن لمینت اجرا شود، اگر بنا به دلایلی بخواهیم پس از مدتی لمینت ها را جمع کنیم ، بدون اینکه کوچکترین آسیبی به سطح سنگ زیرین وارد شود ، می توانیم این کار را انجام دهیم ولی در پارکت این کار موجب صدمه دیدن می شود . بدین ترتیب پارکت لمینت ها را می توان تا چندین بار پس از نصب جمع آوری و مجددا در محلی دیگر نصب کرد.

۳ – پارکت لمینت ها به علت فومی که قبل از نصب در زیر آنها پهن می شود ، پس از اجرای کامل ، تا حد زیادی از انتقال صدا به طبقه زیرین جلوگیری می کنند.

۴ – فوم زیر پارکت لمینت ها علاوه بر عایق صدا، عایق حرارت و برودت است که این نیز مزیتی دیگر نسبت به پارکت است .

۵ – لمینیتها نسبت به آب بسیار مقاومتر از پارکت های چوبی قدیمی هستند.

۶ – لمینیتها نسبت به اجسام نوک تیز بسیار مقاومتر از پارکت های قدیمی هستند.

۷ – سرعت نصب و اجرای پارکت لمینت بسیار بالاست . به طور میانگین یک واحد با مساحت ۱۰۰ متر مربع در یک روز الی یک روز و نیم اجرا می شود.

۸ – پس از نصب نیازی به ساب و لاک ندارد و همان لحظه که نصب به اتمام می رسد ، پس از نظافت ، می توان وسایل را روی آن چید.

۹ – بسیار مقرون به صرفه تر از دیگر مصالح ساختمانی مانند سنگ و سرامیک و … می باشد.

0 دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید: