معماری ، دکوراسیون و طراحی داخلی با آویژه

سه بحث کلی که گاهی هم تشخیص تفاوت میان آنها بسیار دشوار می شود را می توان «دکوراسیون» ، «معماری» و «طراحی داخلی» دانست . با اینکه هر سه بخش های مشترکی با هم دارند و هدف همه ی آنها بهبود کیفیت زندگی از طریق بهبود فضا ست، ولی تفاوت هایی میان آنها وجود دارد.

در لغت نامه وبستر، طراحی داخلی را اینچنین شرح می دهد: “هنر یا عمل برنامه ریزی و نظارت بر طراحی و اجرای معماری داخلی و مبلمان” . ولی در مورد واژه دکوراسیون داخلی می گوید، “طراحی داخلی را مشاهده کنید.” تعجبی ندارد که بسیاری از مردم به اشتباه بیفتند .

طراحی داخلی

تعریف نخست : طراحی داخلی

ابتدا تعریف جامعه طراحان داخلی امریکا (ASID) را در این باره مرور می کنیم : ” متخصصی برای طراحی فضاهای داخلی، با عملکرد و کارایی بالا که تخصص خود را از طریق آموزش های رسمی کسب کرده است.”

یک طراح یا یک تیم طراحی خوب نیاز به داشتن هنر و بینش بالا برای درک خواسته های مردم و شرایط جغرافیایی یا اخلاقی مردم دارد . علم درک رفتار مردم به منظور ایجاد فضاهای کاربردی خلاقانه درون ساختارهایی ست که معماران داخلی طراحی با وجود بازار شلوغ این سرویس باید بتوانند بر آن تسلط یابند .

مسئولیت طراحان داخلی شامل وظایف متنوعی ست، از جمله: سازماندهی فضا و در نظر گرفتن ایمنی و شکل طراحی ساخت محیط، طراحی مناسب در مورد اکوستیک و انتقال صدا و شرایطی دیگر که متناسب با سلیقه مردم باشد .  همچنین مسئولیت انتخاب و چیدمان لوازم منزل و مبلمان، رنگ، نور و سایر موارد مرتبط نیز برای طراح داخلی مهم است . در واقع طراحی داخلی بخشی بین معماری داخلی و دکوراتوری ست، بدون غالب بودن یکی بر دیگری. در واقع طراحی داخلی هم به نوعی با معماری داخلی سر و کار دارد و شانه به شانه ی آن حرکت می کند و هم بی ارتباط با عناصر دکوراتیو نیست.

یک طراح داخلی ممکن است با توجه به سلیقه خود در فضاهای گوناگونی به فعالیت بپردازد که این بخش ها را می توان به شکلهای زیر تقسیم بندی نمود . آویژه تلاش کرده است که با تکمیل تیم خود بهترین ها را برای کاربران خود را می آفریند .

  • طراح داخلی محیط مسکونی
  • طراح تجاری و شرکتی

دکوراسیون زیبای منزل

تعریف دوم : “معماری داخلی”

اگر بگوییم معماری با مسائلی در مقیاس های بزرگ شهری در ارتباط است، تخصص معماری داخلی در مقیاس انسانی و در ارتباط با فضاهای عمومی و شخصی می باشد . در واقع تجلی ارتباط انسان با جهان بیرونی را می توان چکیده ای از تعاریف کلی آن دانست . معماران داخلی، علاوه بر داشتن دانش کافی در زمینه ی معماری، به توسعه و بهبود حس دریافتی از فضای معمارانه نیز می پردازند، به گونه ای که حسّ  یکپارچگی را در فضا به وجود آورند. به عبارت دیگر، به معماری فضا از نقطه نظر ساکنان یا استفاده کنندگان آن می پردازند.

معماری داخلی همان قدر که با هنر و فلسفه و روانشناسی سر و کار دارد، با معماری و طراحی نیز در ارتباط است. یک کارشناس معماری داخلی بر جنبه های فرهنگی، صنعتی، اقتصادی و بومی فضاهای معماری تمرکز دارد.

طراحی داخلی منزل

تعریق سوم : دکوراسیون داخلی

دکوراتور ها کسانی هستند که تنها با سطح ظاهری فضا – مانند رنگ ، پارچه ، مبلمان ، نورپردازی و سایر مواد – سر و کار دارند. تخصص آویژه بیشتر در این بازه می باشد و سابقه بالای تیم حرفه ای مـا نشان دهنده کارنامه ای زرین و قابل توجه است . ما با فعالیت در عرصه هایی همچون دکوراسیون اتاق کودک ، درب چوبی اتاق ، درب ورودی منزل ، دکوراسیون خانه حرفه ای ، دکوراسیون چوبی و آشپزخانه ، کابینت mdf ، هرگونه کابینت چوب ، اتاق خواب و ویترین فروشگاهی و . . . توانایی بالای خود را در سابقه کاری خود به نمایش گذارده ایم . دکوراسیون زیبای منزل شما افتخار ماست .

ممکن است بگویید طراحان داخلی نیز همین کار را انجام می دهند و در تعریف آن شبهه ای وجود دارد ولی یک طراح داخلی معمولا مسائل مهم دیگری را نیز در ذهن دارد. برای مثال، زمانی که نوبت به انتخاب کفپوش، یک دکوراتور تنها مسئول انتخاب نوع ، رنگ ، بافت و الگوی کف پوش است. این در حالی ست که طراح داخلی ، با توجه به ضوابط و قوانین موجود، به بررسی کاربرد، انتقال صدا و خواص صوتی، اشتعال پذیری، خروج گاز، الزامات الکترسیته ساکن و مسائلی از این دست می پردازد.

اغلب دکوراتورها دوره هایی تخصصی را گذرانده اند و آموزش دیده اند، هرچند دکوراتورهایی هستند که خود آموخته هستند و آموزش رسمی طراحی ندیده اند.

در بیشتر موارد دکوراتورها در بخش های مسکونی فعالیت می کنند. بدین معنا که تزئین خانه ها را به عهده دارند. معماران داخلی، طراحان داخلی و دکوراتور ها همگی از دانش، تجربه و مهارت زیادی برخورداند. بسیار واضح است که علارغم اشتراکات بسیار، این سه رشته مترادف یکدیگر نیستند و در حوزه های کاری متفاوتی فعالیت می کنند که انتخاب درست هر یک از آنها برای تکمیل یک پروژه از اهمیت بالایی برخوردار است

0 دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید: